Můj příběh

Logo | Pája Čája Kovář

Před zraněním

Jmenuji se Pavel Kovář a narodil jsem se 8. května 1985 v Ostrově, kde stále žiju. Vystudoval jsem střední průmyslovou školu s maturitou v oboru strojírenství. Od dětství jsem byl veden ke sportu a hudbě, hrál jsem na kytaru. Postupem času jsem se ale jako správný kluk víc zamiloval do sportu a z všeobecného zaměření (míčové sporty, zimní sporty, kolo či plavání) jsem se začal nejvíc zajímat o basketbal. Trénoval jsem od 6 let a závodně jsem ho hrál v dorostenecké lize a posléze i ve druhé lize mužů až do 24 let.

Úraz

V roce 2009 ale nastal obrat. V neděli 2. srpna jsem se byl koupat v lomu u Karlových Varů a po velmi nešťastném rozběhu do vody a následném pádu jsem se udeřil o dno do hlavy. Poranil jsem si krční obratel a míchu. Byla to nešťastná náhoda, žádná výška ani alkohol v tom nebyly. Ochrnul jsem od krku níže a od té doby se samozřejmě můj život úplně otočil. Mám ale naději k částečnému či úplnému uzdravení (díky „pouze“ stlačené míše, nikoliv přerušené). A tu mi nikdo nevezme. Resumé doktorů znělo „budete ležící pacient“, a to se mně jako sportovci opravdu nelíbilo.

Sport je mým životem

Dnes už je to devět let od úrazu a úsilím a pílí jsem dokázal, že jsem ležícím pacientem nezůstal. Já i mé okolí vidí, že se snažím žít na plné pecky, jak jen to jde. Podařilo se mi částečně rozhýbat ruce, ramena či vršek zad a mohl jsem začít opět cvičit a sportovat. Není to úplně tolik, co bych čekal, ale i tak je to pro mě obrovský úspěch. Myslím si, že je za mnou veliký kus tvrdé práce. Chci pokračovat a posouvat se pořád dál. Vzhledem k druhu mého postižení je mojí výzvou sport na handbiku, v kolektivu dalších sportovců. Rád bych se samozřejmě vrátil k basketu, ale vzhledem k úrovni mého postižení, kvadruplegii, to není možné ani z vozíku. 

Cesta na paralympiádu

V roce 2015 jsem začal poctivě trénovat a od roku 2016 se pravidelně účastním závodů Českého poháru. Chci se posunout do série Světového poháru a bojovat o účast na světovém šampionátu a paralympiádě.

V roce 2009 se zrodil nový a silný člověk

„Poranil jsem si míchu.
Můj život se změnil od základu. Nevzdal jsem se.
Bojuji o účast na mistrovství světa a paralympiádě.“